12.10.2019
Martinovo. Stereotip, da Rusi pijejo samo vodko, ne drži.
Martinovo je eden izmed najbolj priljubljenih jesenskih ljudskih praznikov.
God sv. Martina je 11. novembra. Kmetje v tem času zaključijo z delom na polju in vinogradu in čas je, da se poveselijo ob vsem izobilju, ki jim ga je podarila narava in pridne roke.
V tem času se po tradiciji mošt spremeni v vino. Praznik pa je tudi krepko kulinarično obarvan, saj takrat na mizi ne sme manjkati dobrot, predvsem pa ne martinove gosi (ponekod je to tudi raca), nadevane s kostanjem ali jabolki, rdečega zelja in mlincev.
Če praznik pride ravno na vikend, se praznuje samo med vikendom, najbolj pa so ljudje veseli, kadar je praznik sredi tedna, saj se takrat praznuje vikend prej in še vikend po prazniku. Pa na zdravje vsem, ki se boste udeležili martinovanja!
Ker je ravno martinovo, je prav, da rečemo tudi kakšno o vinu po rusko. Stereotip, da Rusi pijejo samo vodko, ne drži. Prav radi spijejo kakšen kozarček kakovostnega vina. Rusi so znani veseljaki in pijejo izključno v družbi, nikoli sami.
Prav tako je že dolgo znano, da v Sloveniji na prebivalca popijemo več alkohola kot Rusi. Rusi cenijo naša domača slovenska vina in so veseli, kadar dobijo v dar butelko kakovostnega slovenskega vina. Sicer pa imajo tudi v Rusiji vinograde in pridelovalce vina. Največ vina pridelajo na Kavkazu in na Krimu.
Slovensko ruski slovarček vam v pomoč:
Martinovanje = Праздник Святого Мартина (praznik svjatova Martina)
vino = вино (vino)
rdeče vino = красное вино (krasnaje vino)
belo vino = белое вино (bjelaje vino)
Na zdravje = За здoровье! (Za zdarovje)
Nasveti, če dobite mačka. Včasih se zgodi, da imamo zjutraj po prekrokani noči mačka. Seveda bi morali imeti mero, koliko sploh lahko spijemo oz. nesemo alkohola. Po toči zvoniti pač ne gre in za vas smo pripravili nekaj koristnih nasvetov, kako se spopasti z mačkom.
Ker je alkohol diuretik (odvaja vodo iz telesa), moramo naslednji dan telo hidrirati s čim več tekočine. Priporočamo navadno vodo, vodo z mehurčki ali donat. Če mislite, da bo vaš želodec prenesel, pa lahko posežete tudi po naravnem sadnem ali zelenjavnem soku, zeliščnem čaju ter lahki zelenjavni juhi.
Zdaj ko smo se dovolj hidrirali, nas na prejšnji dan še vedno vzrajno spominja grozen glavobol. Zato je dobro imeti v svoji domači lekarni paracetamol, ki deluje protibolečinsko in protivročinsko, hkrati pa ga želodec dobro prenaša.
Blagodejno na naš organizem po prekrokani noči vpliva tudi magnezij, zato spijte po eno ali dve šumeči magnezijevi tableti.
Zdaj je minilo verjetno že nekaj ur, od kar ste budni in oglasil se vam je že želodec in vam sporoča, da je lačen. Pripravite si obvezno nekaj beljakovinskega in zelenjavnega. Po kosilu pa si privoščite še urico krepčilnega spanca.
Če ste se držali vseh navodil, mačka skoraj zagotovo ne boste več čutili.
Prav tako kot mi, pa tudi Rusi izrekajo zdravice in napitnice preden trčijo s kozarci in nagnejo kozarec. In ne bodite užaljeni, kadar boste nazdravili z Rusi, med trkanjem s kozarci, se namreč ne gledajo v oči. Se pa hitro učijo 
Imajo pa Rusi dva izraza za dve različni stvari - "za zdravje" in "na zdravje". Vas zanima zakaj? Preberite, kako pravilno nazdraviti po rusko.
< Nazaj na Nasveti za potovanje v Rusijo