21.09.2019
Ravno na današnji dan mineva 84 let odkar so slavnostno odprli prvo progo moskovskega metroja in s postajališča Sokolniki je lahko odpeljal prvi vagon metroja s potniki.
Moskovski metro. Začetek velike zgodbe...Vas zanima, zakaj je prišlo do te veličastne gradnje in zakaj je moskovsko podzemlje nekaj posebnega?
Moskva 30. let 20. stoletja...število njenih prebivalcev preskoči število štirih milijonov in pojavijo se težave z javnim prevozom. Tramvaji so nabito polni in niso več kos tolikšni populaciji, zato se oblasti odločijo za velikanski projekt-gradnjo podzemne železnice.
A 30. leta 20. stoletja so tudi čas razcveta stalinske gradnje, ki je poudarjala veličastnost imperija, zato mora biti moskovska podzemna železnica najlepša! In res, še danes moskovski metro s svojo gradnjo iz marmorja, granita, brona in drugih kamnin, s svojim bleskom, čistino, osvetlitvijo ter z umetninami vodilnih ruskih umetnikov presega vse meje povprečnosti in velja za najlepšega na svetu.

Kar 44 od današnjih 200 moskovskih postaj metroja ima status kulturne dediščine, vseh 12 postajališč krožne proge - proge v središču Moskve, pa ima status arhitekturnih spomenikov.

Obisk moskovskega metroja torej ni le navadna vožnja, ampak obvezen del turističnega ogleda ruske prestolnice, saj si na postajališčih, ki delujejo kot dvorane v kakšnem carskem dvorcu, lahko ogledamo številne spomenike, reliefe, vitraže, mozaike in slike vrhunskih ruskih umetnikov.
Vsaka dvorana moskovske podzemne železnice je s svojo podobo in svojim stilom unikaten arhitekturni in umetniški spomenik, mnogi zidovi iz marmorja in apnenca pa so v sebi ohranili tudi fosile starodavnih organizmov, kot so morski ježki, amoniti in morske lilije, ki so nekoč živeli v morju...Da, vse to in še več (trgovine, stojnice, kioske) v sebi skriva moskovski metro!

In seveda je moskovska podzemna železnica ovita v množico skrivnosti, legend in ugank. Govorice o izginjajočih postajališčih, porušenih prehodih, neznanih živalih, ki bivajo v podzemlju, "metropsih" in drugih fantomih-vse to je del subkulture podzemnega sveta, ki podobi moskovskega metroja pridajo elemente skrivnostnosti in ugank...

Za konec še nekaj številk, ki podirajo rekorde in so za nas Slovence skoraj nepredstavljive! V povprečju se z moskovskim metrojem popelje več kot 7 milijonov potnikov na dan, med tednom pa celo več kot 9 milijonov, kar je svetovni rekord.
Povprečna hitrost vlakov ni velika, nekje 42 kilometrov na uro, a to je le povprečje, s postanki metroja vred. V tunelih namreč vlaki dosežejo hitrost več kot 80 kilometrov na uro, ponoči med vikendom pa drvijo celo 120 km na uro.
Intervali med vožnjami so zelo kratki in znašajo zgolj 90 sekund. Presenetljiva je tudi dolžina celotne proge moskovskega metro, saj se vseh 12 linij podzemne železnice razprostira na razdalji 300 km.
Le kdo izmed nas si ne bi rad ogledal tega ruskega arhitekturnega in umetniškega čudeža? Spakirajte svoje kovčke in se z Ruskim ekspresom odpravite nepozabnim doživetjem naproti! Moskva nas že čaka!
Vabimo vas, da se pridružite Ruskemu ekspresu na zanimivih in vsebinsko bogatih programih potovanj v Rusijo!
< Potovanje v Rusijo z Ruskim ekspresom
ŠE VEČ O RUSKIH KULTURNIH ZNAMENITOSTIH:
Cerkev Vasilija Blaženega na Rdečem trgu v Moskvi je zavita v tančico številnih legend. Ena izmed njih pravi, da si je Napoleon med zasedbo Moskve zaželel prepeljati cerkev Vasilija Blaženega v Pariz. Vas zanima? Berite naprej!
Tretjakovska galerija v Moskvi. Zakladnica ruske umetnosti in zbirka slik največjih ruskih slikarjev.