04.10.2020
Pozdravljeni, prijatelji Ruskega ekspresa! Zelo lepe spomine imam na današji dan 2019, ko mi je na delovnem obisku v drugi ruski prestolnici uspelo obiskati razstavo Konstantina Somova. In moji dve nadvse umetniški uri minili, kot bi mignil. Prekrasne slike boemskega in za marsikoga "nemoralnega" ter uporniškega ruskega slikarja so me naravnost navdušile.
V nadaljevanju vam v branje ponujam zapis tega krasnega jesenskega sanktpeterburškega dne.
Moj delovni obisk v drugem največjem ruskem mestu Sankt Peterburgu se nadaljuje. Mrzel, vetroven petek. Pravijo, da brez dela ni jela ...drži. Občasno, po možnosti bolj pogosto, pa si moram privoščiti tudi dozo duhovne hrane :)
Po vseh uradnih srečanjih s partnerji, s katerimi usklajujem in se dogovarjam o novih programih potovanj v Rusijo za prihodnjo turistično sezono, sem si danes končno pričarala »umetniški dan po rusko«, kar v Sankt Peterburgu, ki mu pravijo »metropola umetnosti in kulture«, sploh ni bilo težko.

Na ogledu fantastičnega Mihajlovskega gradu, ki skrbno čuva temačne skrivnosti življenja in smrti ruskega imperatorja Pavla I, sina Katarine Velike (več podrobnosti vam bom zaupala na potovanju), sem po naključju naletela na začasno razstavo, ki je posvečena 150-letnici rojstva slikarja Konstantina Andrejeviča Somova (1869, Sankt Peterburg - 1939, Pariz), enega največjih mojstrov ruske umetnosti prve polovice dvajsetega stoletja.

Konstantin Somov je avtor številnih slik, skic in grafik.
Na razstavi so predstavljeni portreti uglednih osebnosti tako imenovane »srebrne dobe« ruske kulture, igrivi »galantni prizori«, slikovite ruske pokrajine, ki jih je umetnik ustvaril v l. 1890 - 1930.

Skupaj več kot 100 del iz zbirk Ruskega muzeja, Državne galerije Tretjakov, Znanstveno raziskovalnega muzeja Ruske akademije umetnosti in zasebnih zbirk v Moskvi.
Kot zanimivost, organizatorji slikarski razstavi dodeli oznako 18+, kar pomeni, da je namenjena polnoletnim obiskovalcem.
Sama sicer nisem opazila žgečkljivih scen na slikah, bilo pa je kar precej ljubezenskih in pikantnih prizorov, ampak kar spodobnih in brez preveč razgaljenih teles, po moje v mejah normale za tisto obdobje prejšnjega stoletja.

Res pa je, da se mi ni dalo prerivati skozi množico tujih turistov, ki so se dobesedno gnetli pri nekaterih razstavljenih slikah in vneto pritiskali na telefone. Škoda, ker morda prav zato nisem opazila »skritih draguljev« razstave in pravega razloga za starostno omejitev.
Tako je minil moj kulturni dan v Sankt Peterburgu, ki mu ni kar tako pravijo ruska metropola umetnosti in kulture.
Kot zanimivost:
"Ruska pastorala" Konstantina Somova je bila prodana Christie's za milijone
Slika ruskega umetnika Konstantina Somova "Ruska pastorala" naslikana leta 1922, je bila na Christiejevi dražbi v Londonu prodana za 2,4 milijona funtov. To je rekorden znesek, ki so ga kdaj plačali na dražbah za sliko ruskega umetnika. Slika boemskega slikarja Somova je bila prodana po 10-krat višji ceni od izklicne cene. Kupil jo je zasebni zbiralec umetnin, ki pa ni želel razkriti svoje identitete.
To je na kratko. Če pa želite skupaj z mano in turistično agencijo Ruski ekspres potovati v Rusijo, obiščite www.rusija.si in pravočasno izpolnite prijavo na potovanje v Rusijo s potovalno agencijo Ruski ekspres
Ostajamo na vezi in upam, da se kmalu vidimo!
Olga Kupljenik, direktorica Ruskega ekspresa